Kuidas seda aga teha? Kõigepealt tuleb analüüsida oma eelarvet ja leida võimalusi säästmiseks. Seejärel peaks keskenduma sissetulekute suurendamisele. Kui kuulasin 2020. aastal Grant Cardone’i, soovitas ta alustada kahe sissepääsuga maja ostmisest. Näiteks rääkis ta, kuidas ostis oma esimese ühepereelamu, paigutas sellesse umbes 4000 dollarit tagatiseks ja maja väärtus oli üle 70 000 dollari. Hea näide, kuid Eestis tuleb laenu saamiseks siiski märksa rohkem kapitali investeerida.
Allpool toome näiteks Swedbanki laenukalkulaatori, et selgitada, millised võimalused võiksid Eestis olla.
Kuidas siis siiski edasi minna? Otsustasin hakata kapitali koguma ettevõtte alt. Plaan oli töötada seni, kuni koguneb piisav summa, et teha esimene kinnisvaratehing. Kuna tegutsen suhteliselt riskantses valdkonnas, loomemajanduses, siis olen harjunud tegema intensiivselt tööd. Mul on selles valdkonnas pikaajaline kogemus ja olen kiire ning tulemuslik, mistõttu panustasin hommikust õhtuni projektide tegemisse, et raha kokku saada.
Lõpuks õnnestuski leida sobiv objekt ühes väikelinnas. Tundus, et selle projektiga saan kenasti hakkama, kui arvestada ka renoveerimiskulud. Tehinguni jõudsin 5. juulil 2023. Tegelikult naudin uute asjade proovimist ja erinevate kogemuste omandamist – see on nii põnev!
Samal ajal kerkisid esile ka uued küsimused: Kuidas korraldada ehitamise peatöövõttu? Kuidas leida ehitajaid? Mis kõik sellega kaasneb? See oli korraga nii põnev kui ka veidi hirmutav, aga teadsin, et see kõik kuulub asja juurde.
Lõpuks skoorisin sellise "iluduse", mis alguses eemalt tundus päris kena, aga lähemalt vaadates... noh, mitte enam nii väga! 😄
Eks tegu on ikkagi väikelinna korteriga, siis peab eelarve ka mõistlikuks jääma. Aga idee peabki olema suurem.
Tegin ühe alltöövõtjaga lepingu, kes organiseeris töömehe objektile. Käisime koos ehituspoes, kõik tundus igati korralik ja usaldusväärne. Palusin ka tööde progressist pilte saata. Lisaks lubasin ehitusmehel vajadusel objektil elada seni, kuni remonti teeb. Seinad said juba tehtud ja töö liikus vannitoa juurde. Ehitusmees ütles, et on vaja osta vannitoa sisustus ning lubas organiseerida soodsa vanni. Kuna töö tundus sujuvat ja ta oli seni ennast tõestanud, ei näinud ma probleemi. Ta oli väga koostöövalmis, vastas telefonile, organiseeris pidevalt midagi ja tundus väga asjalik. Objekt pidi valmima augusti lõpuks.
Siis aga hakkasid ilmnema probleemid. Kõigepealt tulid vabandused – et ta on haige ja seetõttu töös viivitused. Mõtlesin, et eks ikka juhtub, inimene paraneb ja jätkab. Kuid vabandusi tuli aina juurde ning iga nädal lubas ta uuesti alustada, tavaliselt esmaspäeval. Aga keda ei ilmunud, oli ehitusmees. Seinad olid valmis, kuid objekt jäi pooleli, ja raha oli juba ette makstud. Naiss job minu poolt, nooot!
Ja ma mõistan, miks keegi ei taha oma tehtud vigadest rääkida – see ei too suurt toetust, pigem silmade pööritusi ja küsimusi, miks üldse ette maksti. See pole just kuigi kasulik tagasiside ega ka julgustav.
Tagantjärele tarkus
Peab hoolikamalt kontrollima ja tegelikult oleks võinud kohe võtta korralikuma firma peale, sest lõpuks läks ikka sama palju kokku ja mitu korda rohkem närvikulu. :) Lisaks oleks tark ka ise omada mingit ülevaadet ehitusprotsessist ning kuidas see käib vähemalt. Midagi võiks osata ise teha, kuigi see on jällegi ajakulukas.
Peale esimest ehitaja pulli
Otsustasin esialgse ehitaja vabaks lasta koos kõigi kahjudega ja liikusin edasi. Leidsin oma külast usaldusväärse mehe, kellega alustasime uuesti ehitustöödega uue aasta alguses, 2024.
2. jaanuaril kihutasime koos ehituspoodi, ostsin uuesti kõik vajaminevad materjalid, ja projekt hakkas taas liikuma. Teine ehitaja osutus väga asjalikuks ning viis töö lõpule paari nädalaga. Tagantjärele mõeldes oleksin muidugi võinud kohe oma küla meest usaldada. Ei osanud arvata, et ehitusvaldkond nii riskantne olla võib. Aga kuidas neid õppetunde ikka õpitakse, kui ei proovi uusi asju? Tavaliselt peljataksegi katsetada ja eksida, kuid mina näen vigades hoopis suurt väärtust ja õppetunde.
Suures plaanis tegi teine ehitaja valmis vannitoa, köögiseinad ja paigaldas põranda. Jäi veel köök sisustada ning mõned pisemad lõpetamist vajavad detailid.
Köök
ELUTUBA
Lõpptulemus
Esimene suvi oli isegi päris edukas, külastajaid oli Leedust, Soomest, Saksamaalt.
Broneeringuid polnud küll väga palju aga üks kuue ööga broneering eksis ka ära.
Aitäh lugemast ja ma loodan, et saite siit nii mõnegi õppetunni.