BRÄNDIJUHEND / BRANDBOOK
Alustame lõpust hoopis. Mis on selle kõige eesmärk? Milleks seda vaja on? Enamik suurettevõtete leheküljed on hästi läbimõeldud ja disainitud, samuti on neil iga reklaam alati teatud tunnuste tõttu kliendile äratuntavad (saame alati aru, kui Coca-Cola oma reklaamid eetrisse paiskab). See on üks turunduse osa. Selge visuaalne kommunikatsioon kliendile: "Meie oleme Coca-Cola ettevõtte ja reklaamime teile oma toodet ehk seda väga soojade emotsioonidega ja traditsioonidega jooki." Aga mis oleks siis kui ükspäev oleks Coca-Cola pudel poelettidel hoopis Google värvidega ja ilma nimeta. Leiaksite üles? Saaksite aru millega tegu? Mina ei saaks. Seega pead olema oma visuaalsete sõnumite (reklaamid, kuulutused vms.) esitamisel järjepidev.
Kuidas seda teha? Selleks luuakse visuaalsete reeglite kogum, et kõik kes edaspidi reklaame toodavad, saaksid nendest reeglitest kinni pidada.
Logo on enamasti kõige esimene element selles süsteemis, on ka palju muud:
Kuidas seda teha? Selleks luuakse visuaalsete reeglite kogum, et kõik kes edaspidi reklaame toodavad, saaksid nendest reeglitest kinni pidada.
Logo on enamasti kõige esimene element selles süsteemis, on ka palju muud:
- Logo loomine ja kasutusreeglid. Logo paigutus, kasutusjuhend, alternatiivsed versioonid.
- Värvipalett – Tavaliselt üks-kaks põhivärvi ja toetavad sekundaarvärvid.
- Tüpograafia – Fondid ja nende kasutus. Veebifondid.
- Pildikeel – Fotode laad ja stiil.
- Muud graafilised elemendid – Taustamustrid, kujunduselemendid, kujundid, läbipaistvus objektidel vms.
- Võib tuua välja ka erinevatesse kanalitesse mõeldud reklaamide näidised (Facebooki, Instagrami reklaami näidised)
- Sinna võib ka terve veebi kujunduse teha. (see on juba suurem töö)
Mis on stiiliraamat?
Stiiliraamat (ka stiilijuhend, brand book, style guide) on dokument, milles fikseeritakse visuaalne identiteet. Näiteks PDF dokumendi näol. Suurematel ettevõtetel / asutustel on need kindlasti kõik olemas (Eesti riigil, Tehnopolil, TTÜ). Edaspidi on siis disaineritel või muudel reklaamiloojatel / filmitegijatel / sotsiaalmeediagurudel reeglid kohe võtta, mille järgi reaalseid materjale, näiteks töökuulutusi või muid reklaame luua. Peaks jälgima ka, et stiilinõudeid täidetakse. Muidu pole sellest mingit kasu :)
Visuaalne identiteet tehakse brändingu paketi raames, vaata meie e-poodi |