Paljudel ettevõtetel on brändijuhised olemas, kuid vähesed kasutavad neid eesmärgipäraselt. Need ettevõtjad ja disainerid, kes oma igapäevatöös brändiraamatut järgivad, tuginevad tugevale strateegiale, mille alusel nad iga kord reklaammaterjale ja turundussisu loovad.
Seekordses blogipostituses soovin sulle jagada, kuidas läbimõeldud ettevõtte bränding aitab igapäevaselt tähtsate turundusmaterjalide kujundamise oluliselt lihtsamaks ja tõhusamaks muuta.
Nii, et sea end mõnusasti sisse ja asu lugema.
Kui sa oled siin esimest korda, siis...
Tere tulemast! 👋
Kui sa oled minu blogi varasemalt juba lugenud, siis...
Tere tulemast tagasi! 🙌
Aga asume nüüd asja juurde.
Ettevõtte bränding on nagu sõnumitooja
Enamik ettevõtjaid soovib, et inimesed tunneksid nende tooteid ja teenuseid juba kaugelt ära ning et need jääksid meelde. Siiski on suur erinevus, kas valida värvid, kirjafondid, graafilised elemendid, sümbolid ja ülejäänud kujunduselemendid hoolikalt, nii et need peegeldaksid ettevõtte missiooni ja põhiväärtusi, või alustada turundusmaterjalide loomist iga kord puhtalt lehelt, lähtudes isiklikust perspektiivist ja uskumustest. Kliendid vaatavad sinust läbi ning kihutavad mööda seni, kuni sinu ettevõtte bränding räägib nende jaoks võõras või arusaamatus keeles.
Ma tean seda omast kogemustest.
Ma olen peaaegu kakskümmend aastat olnud graafilise disaini sees, viimastel aastatel näen sageli, kuidas ettevõtted massist eristumiseks kurja vaeva näevad.
Mõistan nende pingutusi. Nad on iga päev nii kirglikult oma asja sees ju kinni ja väga raske on sellest hetkeks välja tulla, et objektiivselt oma tegemisi kõrvaltvaataja pilguga hinnata.
Eriti keeruline on see koolide puhul, kus järgitakse sama õppekava, kus õpetajatel peab olema samasugune haridus ja kus õpilased on samas vanuserühmas. Jääb mulje nagu oleksid kooli asukoht ja õppeedukuse mõõdupuu ainsateks eristumise võimalusteks.
Või kas ikka on?
Kui ühe Mulgimaal asuva maakooli direktor minuga ühendust võttis ja brändi uuendamisel abi palus, olin loomulikult nõus. Ma teadsin, et visuaalse identiteedi seisukohast ei ole vahet, kas teen seda koolile või äriettevõttele. Esimesel kohtumisel selgus, et nad soovivad lahendust kolmele peamisele probleemile:
- Neil oli mitu täiesti erinevat logo, aga nad ei teadnud miks need kunagi tehti või millist sõnumit need peaksid edasi andma.
- Nad soovisid, et rohkem lapsi valiks õppimiseks nende kooli, mitte ei otsustaks linnakoolide kasuks.
- Ja kolmandaks... Üllatus-üllatus, nad ei tahtnud olla lihtsalt üks kool teiste samasuguste hulgas.
Ettevõtte bränding aitab selgelt eristuda
Kindlasti ei saa öelda, et kõik koolid on ühe vitsaga löödud. Tegelikult on igal koolil (täpselt samuti ka igal ettevõttel) oma iva, ja brändistrateegina on minu ülesanne aidata see üles leida.
Nii nagu iga projekti puhul, alustasin ka seekord turu-uuringuga, et selgitada välja, mis hetkel haridusasutuste maastikul toimub – nii visuaalse poole kui ka tegevuste osas – ning milles võiks just see maakool teistest eristuda.
Ma lugesin läbi kooli arengukava, koostasin küsitluse millele said vastata nii kooli töötajad kui ka õpilased. Minu silme ees hakkas kujunema muster, mida koolipere ise polnud seni näinud. Selgus, et tegemist polnud lihtsalt õppeasutusega, vaid kohaga, kus õpilased saavad eluks erinevaid oskusi.
Kunst, muusika, sport, ajaloolised rollimängud ja isegi kooli televisioonikanal - kõik need mitmekülgsed huvitegevused muutsid koolis käimise tõeliseks elamuseks.
See ei olnud õppimise kõrval pelgalt ajaviide, vaid oluline osa kooli identiteedist. Olin avastanud nende brändi varjatud aarde.
Kui ma neile oma uurimustöö tulemusi esitlesin, siis nad ei näinud end enam tavalise õppeasutusena, vaid kohana, kus õpilased saavad avastada, areneda ja ennast väljendada. Nad mõistsid, et nende eripära ja tugevus seisnes mitmekesisuses, mida nad varem polnud märganud. See teadmine andis neile enesekindluse ja nad tundsid oma kooli üle uhkust.
Kooli direktor andis mulle hiljem tagasisidet, et brändiraamatu olemasolu on nende igapäevatööd oluliselt lihtsamaks muutnud. Kujundusmaterjalide loomine võtab varasemaga võrreldes nüüd palju vähem aega ja sõnum on järjepidevalt selge.
See on ju suurepärane!
Kui ettevõtjad soovivad luua või uuendada oma brändi identiteeti, siis seisavad nad silmitsi väljakutsega luua midagi tõeliselt erilist ja meeldejäävat.
Ettevõtte bränding ei ole
Ettevõtte bränding on
Kui julged olla sina ise ja tuua esile oma ettevõttele omased eripärad, siis need aarded muudavadki brändi turul teise seast silmapaistvaks, jäävad meelde ja innustavad inimesi sellest teistele edasi rääkima.
Brändiidentiteedi loomisel on uurimistöö tegemine võtmetähtsusega. Selleks, et luua tähendusrikas ja sügavalt mõjuv bränd, tuleb kõigepealt avastada omadused, mis sinu ettevõtet teistest ettevõtetest eristavad. See hõlmab värve, kirjafonte, graafilisi elemente, sümboleid ja muidu kujunduselemente. Need pannakse ettevõtte brändiraamatusse kenasti kirja, et iga kord turundusmaterjalide kujundamisel eeskujuks võtta.
Enam ei pea sina ega sinu turundustiim uute reklaammaterjalide loomisel nullist alustama, vaid saate julgelt väljatöötatud strateegiale toetuda, mis kõnetab ideaalset sihtgruppi ja paneb nad sinu brändi nähes peatuma.
Kui soovid ettevõttele brändingut, siis võta minuga ühendust.
Küllike
Brändistrateeg