Forbesi sõnul on teie ettevõttel esmamulje tekitamiseks aega seitse sekundit. Mõnikord ei suuda kaubamärgid klientide tähelepanu tõmmata, kuna kasutavad valet logo, neil on keeruline või ebameeldiv nimi või neil on ebaselge visioon ja missioon.
Me elame maailmas, kus trendid pidevalt arenevad, mistõttu vajavad ettevõtted ka muudatusi uute klientide ligimeelitamiseks. See on võimalik kaubamärgi rebrändimisega. Võimalik, et peate lihtsalt oma ettevõtet värskendama, kujundama pärast teise ettevõttega ühinemist uue logo või nime või määratlema uued ärieesmärgid, missiooni või visiooni.
Milliseid eeliseid siis rebränding pakub?
- Uus sihtgrupp
- Bränd muutub kaasaegsemaks
- Parem brändi tuntus
- Googli otsingumootoris ettepoole tõusmine
- Meeskonnatöö paranemine
Vaatame eeliseid, mida saate eduka rebrändingu strateegiaga saavutada.
Uus Sihtgrupp
Rebrändingu peamine eelis on võimalus jõuda uue sihtrühmani. Kui keskendute oma ettevõtte missioonile, visioonile, väärtustele ja edastate neid õigesti, äratab see tähelepanu.
Vaatame Old Spice'i brändi. Nad rakendasid seda strateegiat pärast seda, kui avastasid, et 60% meeste kehapesuvahenditest ostsid naised. Kuulus bränd otsustas oma uue reklaamiga jõuda naissoost publikuni. Nende uus kampaania sai YouTube'is 105 miljonit vaatamist, juhtis liikluse ettevõtte veebisaidile, mis sai 1.2 miljardit näitamist.
Bränd muutub kaasaegsemaks
Rebränding võimaldab teil hoida oma ettevõtet kaasaegsena. Sõltumata teie brändi vanusest peaks see alati ajaga kaasas käima. Ettevõtted peavad sammu pidamiseks kiiresti edasi liikuma ja järgima turunduse uusi suundi. Nagu teate, mängivad disainitrendid olulist rolli selles, kuidas kliendid teie kaubamärki ja teie pakutavaid tooteid tajuvad. Olles kaasaegne ja teadlik, aitab see kaasa klientide usalduse võitmisele ja süstib kindlustunnet, et teie bränd on parim.
Vaatleme Adidase edukat rebrändingukampaaniat. Ettevõte asutati 1949. aastal ja on kasutanud mitu korda kaubamärgi uuendamist, et jääda oma klientide jaoks relevantseks. Milleeniumiturule sisenemiseks lõpetas bränd 2011. aastal tuntud Stan Smithi tossude tootmise ja esitles 2014. aastal värskendatud versiooni. Käivitades reklaamikampaaniad sotsiaalmeedias ning tehes koostööd jaemüüjate ja influenceritega, õnnestus Adidasel vallutada oma uue sihtgrupi süda ja suurendada müüki.
Parem brändi tuntus
Brändi inimlikustamine, ehtsa loo või video kaudu rebrändimise ajal, aitab teie ettevõttel klientide mällu paremini süübida. Uuringud näitavad, et kliendid suhtlevad tõenäolisemalt rohkem ettevõttega, mis pakub kogemust, ühtib nende vaadetega või tekitab mingeid emotsioone.
Näiteks Mehhiko õlletootja Dos Equis otsustas muuta oma kaubamärgi lugu. Ettevõte lõi nutika ja võimsa looga kampaania "Kõige huvitavam mees maailmas". Reklaam oli meeldejääv, hästi läbimõeldud ja humoorikas. Selle tulemusena kasvas õllemüük 22%.
Googli otsingumootoris ettepoole tõusmine
Arvestades asjaolu, et SEO on e-posti turunduse järel ROI mõttes teisel kohal, on investeerimine tugeva kaubamärgi loomiseks õige otsus. Kui kliendid puutuvad kokku teie uue brändiga ja tunnevad selle ära, võite olla kindel, et Google hindab teie jõupingutusi. Näiteks pärast tõsist brändi ülesehitamist kasvas Neil Pateli veebisaidi liiklus mitme kuu jooksul 240 839-lt 454 382 kasutajani.
Meeskonnatöö paranemine
Kui teie ettevõttel pole selgelt määratletud missiooni, visiooni ja strateegiaid, on teil võimalus need vastavalt oma vajadustele ümber muuta. See struktuuriline selgus on teie ettevõtte tõhususe parandamiseks ülioluline: palgake õiged töötajad ja pange nad korrektselt tööle, vaadake üle ettevõtte tegevused ja tehke õiged äriotsusd.
Oluline on olla teadlik rebrändingu plussidest ja riskidest, et seda käiku adekvaatselt kaaluda.
Millal on vaja kaubamärki muuta?
Rebränding on keeruline ja kulukas protsess, millega kaasnevad suured riskid nii suurtele kui ka väikestele ettevõtetele. Seetõttu peaks teil olema tõsised põhjused selle meetodi rakendamiseks oma ettevõttes. Siin on peamised põhjused, miks kaaluda kaubamärgi uuendamist:
Kui toimub turu ümberpositsioneerimine.
Ümberpositsioneerimine hõlmab ettevõtte olemasoleva kaubamärgi või toote staatuse muutmist turul. See protsess on kriitiline, kui ettevõtte kuvand on nõrk või aegunud, vajab globaalseid strateegilisi muutusi või uut sihtrühma. Kui otsustate oma toote ümber positsioneerida, et sihtida täiesti uut turusegmenti uue pakendi, suuruse, maitse, reklaamikanalite, hinna või koha kaudu, on soovitatav mõelda kaubamärgi muutmisele.
Kui soovite oma ettevõtte mainet parandada.
Skandaal sotsiaalmeedias, toodete madal kvaliteet või andmelekked võivad põhjustada mainekahjusid. Loomulikult on sellel negatiivne mõju teie ettevõttele ja klientidele. Tõsised muudatused ettevõttes võivad aidata kaasa negatiivsete assotsiatsioonide kaotamisele ja võita taas klientide usaldust.
Kui toimub ettevõttete ühinemine.
Kui kaks ettevõtet ühendavad jõud ja saavad üheks, siis on tegemist ühinemisega. Mõlema ettevõtte tugevuste väljatoomiseks, klientide usalduse võitmiseks, bränditeadlikkuse tüstmiseks ja segaduse vältimiseks on vajalik brändi värskendus. Ühinemine võimaldab teie ettevõttel siseneda uutele turgudele, kasutada effektiivemaltt rahalisi ressursse, saada rohkem kasumit, uus juhtkond ning palju muud. See protsess mõjutab ka tarbijaid, kuna päädib parema klienditeenindusega, kvaliteetsemate toodetega ja madalamate hindadega.
Kui soovite saada rahvusvaheliseks ettevõtteks.
Kui ettevõte siseneb rahvusvahelistele turgudele, kasutatakse sageli kaubamärgi uuendamist, saavutamaks märkimisväärset kasvu ja rahalist kasu. Uutele turgudele sisenemiseks muudavad ettevõtted sageli nime ja logo, mis identifitseerib brändi, on ainulaadne, kergesti meeldejääv ja teistes riikides hästi mõistetav.
Kui toimuvad muutused juhtkonnas.
Ettevõtted on sageli oma juhtide nägu. Kui bränd vahetab omanikku, on uus identiteet üks viis üleminekut rõhutada.
Ärge tehke muudatusi lihtsalt sellepärast, et olete oma logost või loosungist tüdinenud või otsite lihtsalt tähelepanu, kuna teie bränditeadlikkuse kasvatamise ponnistused ei vastanud ootustele. Eksite, kui arvate, et kaubamärgi muutmine on kiireim ja lihtsaim viis oma äri parandamiseks. Rebrändingu strateegia õigeks rakendamiseks on teil tarvis teada kõiki rebrändingu tüüpe ning valima neist enda jaoks sobivaima.
REBRÄNDINGU TÜÜBID:
Osaline rebrändimine
Täielik rebrändimine
Enne alustamist peate kindlaks määrama, millist tüüpi kaubamärgi muutmise strateegiat vajate.
Osaline rebrändimine
Osalist rebrändimist kasutatakse siis kui otsustatakse lisada mõningaid uuendusi, ilma kaubamärki täielikult ümber muutmata.
Värskendamine on vajalik, kui teie ettevõtte logo ja pilt on aegunud või ärieesmärkides on toimunud mõningased nihked.
Siin näete Apple'i logo värskendusi aastatel 1976–2013.
Apple
Seda valikut kasutatakse siis, kui teie ettevõttes on toimunud põhjalikud muutused, nagu ühinemised, juhtkonna vahetus, toodete kapitaalremont jne. Selle tulemusena peab teie bränd läbima uuenduse brändi identiteedis, missioonis, visioonis ja väärtustes. Sellisel juhul tehakse brändile täielik uuendus.
Facebook ostis mänguriistvara tootja Oculuse 2017. aastal. Varsti pärast omandamist tegi Facebook veidi brändimuutusi ja ühinemise kriitikud arvavad, et logo muudatused olid alles algus Facebooki täielikule Oculuse kaubamärgi muutmisele.
Oculus
Kuidas ettevõtet rebrändida?
- Määratlege oma sihtrühm ja turg uuesti
- Mõelge oma visioon, missioon ja väärtused uuesti läbi
- Mõelge oma ettevõtte nimi uuesti läbi
- Vaadake oma kaubamärgi loosung üle
- Pange oma kaubamärgi identiteet uuesti paikka
1. Määratlege oma sihtrühm ja -turg uuesti ära
Viige läbi uuringuid, mõistmaks oma sihtgruppi, teadmaks mida teie konkurendid teevad, mis on teie kaubamärgis ainulaadset ja kuidas erineb teistest sama valdkonna ettevõtetest.
Fookusgruppe ja andmeanalüüsi hõlmav põhjalik uurimine võimaldab teil märgata, kui teie kliendid ja konkurendid ei vasta teie ettekujutusele. Tehke kindlaks oma tegelikud ostjad ja nende eelistused. Võrrelge neid andmeid oma esialgse sihtturu ja -rühmaga, leidmaks erinevusi. Niipea, kui teil õnnestub oma tegelik turg ja vaatajaskond kindlaks määrata, saate oma strateegiat rakendada.
2. Mõelge oma visioon, missioon ja väärtused uuesti läbi
Igal ettevõttel on kolm põhielementi, mida peaks hindama: missioon, visioon ja väärtused. Analüüsige need kõik läbi, et mõista, mis on valesti.
Visioon.
Visioon annab teie brändile suuna ja määratleb tegevused, mida teie ettevõte peab tegema. Aja jooksul võib teie ettevõtte nägemus muutuda ja see on täiesti normaalne. Siiski on oluline oma visiooni pidevalt kohandada, et ettevõtte töötajad liiguksid õiges suunas ja teeksid vastavalt ka otsuseid.
Missioon.
Määrab ära teie ettevõtte eesmärgi. Teie missioon kirjeldab teie peamisi tarbijaid, teie toodetavaid tooteid ja asukohta. See on teie ettevõtte tegevuskava. Kui teie missioon muutub, vajavad muutmist ka teie sõnumid.
Väärtused.
Teie ettevõtte väärtused selgitavad, miks töötate oma visiooni nimel ja miks olete pühendunud oma missioonile. Brändide arenedes võivad nad muuta oma vanu väärtusi. Seega peate oma põhifookuse näitamiseks peegeldama oma uusi väärtusi.
Sinu ettevõtte väärtused selgitavad ära, miks sa oma visiooni nimel töötad ja miks sa oled oma missioonile pühendunud. Kui brändid arenevad, siis mõnikord muudavad nad ära ka oma vanad väärtused. Nii, et peaksid väljendama oma uusi väärtusi, et näidata oma põhifookust.
Pidage meeles, et kui ülalnimetatud komponendid muutuvad, nõuab ka viis, kuidas neid oma vaatajaskonnale edastate muutust. Kasutatav keel, toon ja hääl peavad vastama sõnumile, mida soovite edastada.
3. Mõelge oma ettevõtte nimi uuesti läbi
Loomulikult on ettevõtte nime muutmine tõsine samm, kuna see võib maksta teile brändi tuntuse ja orgaanilise liikluse. Kui aga kaalute tõsiselt oma kaubamärgi nime muutmist, veenduge, et teil oleks pärast rebrändimist taastumisplaan.
Üldiselt, kui teie ettevõtte nimi on endiselt kooskõlas teie missiooni, visiooni ja väärtustega, on parem seda säilitada. Kui see aga ei ühti teie identiteediga, on soovitatav seda muuta. Veenduge, et teie uus brändinimi edastaks teie sõnumit, oleks hõlpsasti mõistetav ja meeldejääv. Õige nimi toetab ka teie ettevõtte eesmärke ja kasvu.
4. Vaadake oma kaubamärgi loosung üle
Teie eesmärk on luua loosung, mis edastab teie ettevõtte missiooni, visiooni ja on ühtlasi meeldejääv. Kaaluge selle muutmist hoolikalt, kuna see tõstab esile teie kaubamärgi eesmärgi.
Kindlasti mäletavad kliendid meeldejäävaid loosungeid kuulsatelt brändidelt, nagu Nike'i "Just do it", McDonaldsi "I'm Lovin' It" või L'Oreali "Sest sa oled seda väärt". Suurepärase loosungi loomiseks kaaluge näiteks pakkudes juhiseid, väiteid, kasutage midagi metafoorilist või poeetilist.
Mõned lihtsad näpunäited, suurepärase tunnuslause loomiseks:
- lühike, lihtne, selge ja lööv;
- kasutage oma ainulaadset väärtuspakkumist;
- olge järjepidev;
- ajaproovile vastupidav;
- kaaluge oma sihtrühma ja turgu.
5. Pange oma kaubamärgi identiteet uuesti paikka
Ettevõtte visuaalse identiteedi muutmisel võiksite kaaluda näiteks logo, kujundite, pildikeele, värvide ja juhiste ülevaatamiset.
Logo muutmine
Kui teie ettevõttes on toimunud mõned sisemised muudatused ja soovite neid välja tuua, kaaluge uue logo väljatöötamist. Vana logo värskendamiseks järgige neid baasteadmisi, et teha seda õigesti.
- Näidake oma enesekindlust minimalistliku logoga;
- Looge logo, mis paistab silma;
- kasutage universaalseid kujundeid ja stiile, mis sobivad teie suhtluskanalitega;
- tagage, et teie uus logo toetaks teie missiooni, visiooni ja väärtusi pikemas perspektiivis;
- proovige kasutada oma vana logo osi, et aidata klientidel teie kaubamärki ära tunda.
- Kasutage erinevaid värve
Marylandi uuringu kohaselt suurendab värv kaubamärgi tuntust 80%. Seega mõjutab värv teie kliente ja brändi.
Vaadake oma ettevõtte värvid üle värske pilguga, otsustamaks, kas need sobivad teie kaubamärgi kuvandiga. Lisaks on tänapäeval oluline kontrollida, kuidas teie värvipalett ekraanil ja trükis välja näeb. Veenduge, et see näeks erinevate brändi materjalide puhul sama välja.
Mõelge oma kujundid ja pildikeel uuesti läbi
Kui olete otsustanud muuta oma kaubamärgi visuaalseid elemente, kaaluge kujundite ja pildikeele muutmist, et kõik oleks ühtne. Samuti veenduge, et teie kujutised ja pildikeel toetaksid teie brändi sõnumit.
Rebrändingu näited
Dunkin' Donuts
Brändingu ümbertegemine on ettevõtete jaoks küll riskantne, ent õigesti tehtult võib see aidata ettevõttel kasvada.
Dunkin' Donuts
2019. aastal tegi Dunkin' Donuts brändi muudatuse. Bränd tuli välja uue logoga, kust eemaldati sõna "Donuts".
Ettevõtte turundusjuhi sõnul värskendasid nad oma logo, et kajastada üha suuremat rõhku kohvile, jookidele ja võileibadele. Sellest hoolimata kasutab bränd endiselt sama värvipaletti ja ikoonilist fonti, et säilitada klientide seas bränditeadlikkus.
Airbnb
See kuulus ülemaailmne 2008. aastal asutatud ettevõte viis läbi täieliku rebrändingu, mis õnnestus hästi. Ettevõtte juhtkond otsustas brändi tunnetust radikaalselt muuta. Nad kasutasid erinevaid värvipalette, tüpograafiat ja uut logo. Airbnb sai sotsiaalmeedias palju negatiivseid kommentaare, kuid lõpuks võttis sihtgrupp muutuse omaks. Selle tulemusna on Airbnb´l kaasaegne ja kaasahaarav identiteet.
Starbucks
See rahvusvaheline kohvikute ja röstikodade kett on, alates selle asutamisest 1971. aastal, mitu korda oma logo muutnud. Vaatleme Starbucksi viimast 2011. aastal toimunud kaubamärgi muutmist.
Oma 40. juubeli tähistamiseks otsustas Starbucksi meeskond võtta kasutusele uue logo. Nad eemaldasid logolt kirja ja tegid selle võrra merineitsi kujutist suuremaks ning tutvustasid oma uut identiteeti tarbijatele.
Dropbox
Dropbox loodi 2007. aastal failimajutusteenusena, kuid 2017. aastal hakkas ettevõte end positsioneerima erinevate meeskondade ja ettevõtete ühendajana. Bränd muutis ka oma sisemist missiooni ning lõi puhtama ja lihtsama logo. Värskendades soovis meeskond rõhutada, et Dropbox on tööruum, mis võimaldab meeskondadel ja ideedel kokku tulla.
Burberry
1856. aastal asutatud luksusmoemaja Burberry vajas ümberkujundamist, kui 2006. aastal vahetus selle tegevjuht. Sellest ajast alates hakkas ettevõte rääkima oma edasiliikumise lugu, et näidata brändi parimaid külgi. Burberry eesmärk oli kaasata kliente sotsiaalmeedia kanalite kaudu digitaalselt. Bränd kujundas oma loo ümber ja rõhutades "britlikkut", kasutades britilikke mustreid.
Co-Op
1844. aastal asutatud organisatsioon on tarbijate kooperatiiv, millel on mitmekesine jaekaubandusettevõtete perekond. Ettevõtte kaubamärgi muutmise otsus tulenes mitmetest asjaoludest, mis kahjustasid Co-Opi mainet. 2013. aastal sai avalikuks, et ettevõtte pangakontodel laiutab 1,5 billioni naela suurune auk.
Ettevõte pidi kokkuvarisemise vältimiseks parandama grupi rikutud mainet. Co-op vahetas välja juhtkonna ja tegi äris mitmeid ümberkorraldusi. Võeti kasutusele eristuv visuaalne identiteet. Lisaks pakkus organisatsioon brändi toodetele 5% lisapreemiat.
Coty Inc.
Brändi uuendus andis enam kui 100 aastat tegutsenud iluettevõttele Coty uue elu. Pärast värskendust tutvustas bränd sihtrühmale oma uut visuaalset identiteeti, väärtusi ja eesmärki. Ettevõte muutis oma identiteedi rõõmsaks, värvikaks ja mitmetahuliseks, et näidata ilu mitmekesisust. Nad lõid koheselt uue kaubamärgiga interjööri ja edastasid oma klientidele isikupärastatud brändikommunikatsiooni.
- Olenemata sellest, kas teie bränd vajab värskendamist või täielikku ümberkujundamist, on rebränding õige instrument loomaks õiget ettekujutust teie ettevõttest. See võimaldab luua täiesti uue visuaalse identiteedi, saavutamaks teatud eesmärke nagu: uute klientideni jõudmine, bränditeadlikkuse parandamine, Googli otsingumootoris ettepoole tõusmine ja palju muud.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Allikad:
- The article “The Ultimate Guide to Successfully Rebranding in 2020” on the HubSpot blog defines the reasons for rebranding, explains how to rebrand a company, and gives some examples.
- The article “4 Ways to Know When It's Time to Rebrand Your Business” on Entrepreneur blog explains when it is better to rebrand.
- The article “The Definitive Guide to Successfully Rebranding in 2020” on Crowdspring blog defines the term, explains when brands should consider rebranding, and how to do it.
- The article “The Pros and Cons of Rebranding: Is It Worth It?” on the CommonPlaces blog explains the advantages and disadvantages of using a rebranding strategy.
Veel uurida:
Rebranding - Wikipedia
Rebranding: The Ultimate Guide (+ Examples) (wix.com)
The Ultimate Guide to Successfully Rebranding in 2020 (hubspot.com)