Ühed ütlevad, et kujundus on lihtne ja sellega saab igaüks hakkama.
Teised vaidlevad vastu.
Ühed ütlevad, et parimate turundusmaterjalide kujundused tulevad ainult professionaalsetest disainigentuuridest.
Teised raputavad pead ja vaidlevad vastu.
Kui sina oled väike-ettevõtjana olukorras, kus vajad oma turundusmaterjalide jaoks parimaid kujunduslahendusi, kuid seisad küsimuse ees...
kas teha ise või tellida agentuurilt?
Siis on see blogipostitus sinu jaoks.
Sest kohe hakkan lahkama isetegemise ja agentuuri palkamise plusse ja miinuseid.
Nii, et sea end mõnusasti sisse ja asu lugema.
Kui sa oled siin esimest korda, siis...
Tere tulemast! 👋
Kui sa oled minu blogi varasemalt juba lugenud, siis...
Tere tulemast tagasi! 🙌
Alustuseks vaatame korraks otsa paarile raudsele faktile...
- Kuna esimene kontakt tarbija ja ettevõtte vahel toimub sageli veebis või turundusmaterjalide kaudu, aitab kvaliteetne kujundus jätkusuutlikku ja tugevat brändi mainet luua.
- Positiivne esmamulje loob ettevõttest usaldusväärse ja professionaalse kuvandi ning võib potentsiaalseid kliente mõjutada langetama ostuotsuse just nende kasuks.
Mida see sinu, kui ettevõtja jaoks tähendab?
Tõepoolest, kvaliteetne kujundus ei tähenda ilmtingimata disainiagentuuri poolt toodetud majasuuruseid plakateid. Aga see ei tähenda ka seda, et sinu lemmik template Canva kujundusprogrammis on kõige õigem lahendus andmaks edasi positiivset esmamuljet.
Kui sul on turundusmaterjale tarvis kujundada, siis sa ei lähtu ju oma isiklikest eelistustest, vaid eesmärgist, mida turundusmaterjalidega soovid saavutada.
Sa tahad, et sinu turundusmaterjalide kujundus kõnetaks klienti.
Ja see on väga hea eesmärk, millest lähtuda.
Ent alustuseks peab sul olema vöö vahel CVI.
Alles seejärel saad otsustada, kas paned ise mõnes kujundusprogrammis käed külge või ulatad brändiraamatu hoopis mõnele usaldusväärsele disainiagentuurile, kes seda sinu eest teeb.
Mõlemal on plussid ja miinused. Vaatame need koos läbi.
#1 Kujundus: Isetegemine
Säästad raha – see on tõenäoliselt suurim põhjus, miks väike-ettevõtjad otsustavad ise oma turundusmaterjale hakata kujundama (kui nad just ei fänna millimimeetritäpsusega kujunduselementide paika sättimist).
Saad kiiresti reageerida – Ise kujundades saad kõik muudatused ja uuendused kiiresti sisse viia.
Võimalus õppida – ise kujudades saad uusi oskusi omandada ja õpid tundma disainipõhimõtteid.
3 rasvast miinust
Ajakulu – kui sa ei ole kvalifitseeritud disainer, siis võib isetegemisele kuluda oluliselt rohkem aega, kui professionaalilt teenuse sisse ostmiseks. See on ka täiesti mõistetav, sest kui sa ei ole graafilise disaini kursuseid läbinud ega 5 aastat järjepidevalt harjutanud, siis paraku ei ole sul veel spetsialisti staatust, mis tähendab, et asjad pole võib olla veel nii käpas kui sooviksid ning võtavadki rohkem aega. Agentuurides tuleb näiteks veebileht sisuliselt kolme päevaga Photoshopis mitmete layeritega üles ehitada. Seal on väga palju elemente ning peab käigu pealt teadma, kus midagi asub. Pikalt mõtlemiseks aega ei ole.
Võimalikud brändikahjustused ning garantiide puudumine – Kui sul pole aimu, kuidas disain toimib, võib tulemus jääda alla professionaalsetele standarditele ning mõjutada negatiivselt sinu ettevõtte äratuntavust. Endalegi teadmata võid luua turundusmaterjale, mis kahjustavad brändi mainet ja usaldusväärsust. Puuduvad professionaalsed teadmised takistavad ideede küpsemist ja õiged uuringud jäetakse tegemata. Selle tulemusena ehitatakse kujundus sageli valedel alustel, lihtsalt iseenese tarkusest ja subjektiivsetest eelistustest lähtuvalt. Kui pole tõestatud ega testitud, siis paraku ei toimi ka turunduslikult. Praktiliselt tehakse vigu avalikult, samas kui spetsialistid teavad ja oskavad neid vigu juba alguses vältida.
Piiratud ligipääs kvaliteetsetele ressurssidele – professionaalsed disainerid on õppinud kasutama ka keerulisemaid disainiprogramme, mille võimalused on sisuliselt piiramatud ning seal on võimalik peaaegu kõike teostada. Näiteks, kui otsustad osta professionaalse fotoaparaadi, siis sellega ei tule automaatselt profifotograafi oskust kaasa. Kui oled kuulnud 10 000 tunni reeglist, siis tead, et just täpselt nii palju on tarvis, et saavutada spetsialisti staatus.
#2 Kujundus: tellides agentuurilt
Kõrgem hind – professionaalsete disainiteenuste palkamine võib olla kulukam kui isetegemine. Põhjus seisneb selles, et kvalifitseeritud disaineritel on kogemus ja oskused, mis võimaldavad neil kvaliteetseid kujunduslahendusi luua. Lisaks kasutavad nad kõrgetasemelist tarkvara ja töövahendeid ning võtavad oma töö kvaliteedi ja tulemuse eest vastutuse. Siusliselt saad kõrgema garantii kui agentuurist tellid, kuna sinna palgatakse ainult spetsialistid, kellel on sellekohane haridus, tugev portfoolio tehtud töödest ette näidata ning nad on läbinud ka katseks proovitöö. Isetegijad ei ole veel võib olla nii kogenud või koguvad alles teadmisi ning teevad ka selle käigus rohkem vigu. Sellega peaks kindlasti arvestama. Eks minagi arvasin alustava disainerina, et oskan kõike. Aga tänaseks, 20 aastat hiljem, tuleb tunnistada, et õpin iga uue projektiga ikka ja alati veel midagi juurde.
Vähem kontrolli – Võrreldes isekujundamisega võib tekkida tunne, et kontroll ei ole ainult sinu käes. Tihti on raske kontrolli käest ära anda, sest äkki ei tule asjad nii välja nagu sulle meeldib. Aga hea disainer hoiab sind protsessiga kursis ning harib. Nii jõuate koos parema tulemuseni. See on sama nagu ükskõik, millise muu oma ala mentorit kasutades. Paraku me ei saa olla igal alal spetsialistid ja sellest tuleks lahti lasta.
Liiga julged kujundusotsused - Agentuurid lähtuvad oma töös uuringutest, mistõttu nad võivad teha julgeid ja põhjendatud kujundusotsuseid, mis võib olla ei lähe kokku sinu isikliku maitsega. Aga tegelikult peaks kujundus kõnetama hoopis neid inimesi, kellele sa sisuliselt oma teenust või toodet müüd ning väljendama ka hinnaklassi ja veel palju muid tegureid. Need tegurid paned siiski sina ise paika aga võid tõesti üllatuda. Hea tava on see, kui agentuur oskab kõik otsused kenasti ära põhjendada ning need lähtuvad ettevõtte ette antud ootustest ning eesmärkidest.
3 tugevat plussi
Brändi ühtsus - Professionaalne disainiagentuur suudab brändile luua järjepideva ja ühtse kujunduse erinevate materjalide ja platvormide jaoks ning pärast peaks seda brändijuhtimist muidugi koostöös agentuuriga ka jätkama, sest muidu kipub ühtne mulje ise-tehes kiiva kiskuma.
Strateegiline lähenemine - Agentuurid suudavad kujundada mitte ainult visuaalseid elemente, vaid mõtlevad seejuures ka strateegiliselt, tagamaks et kujundus toetab ettevõtte eesmärke. Näiteks tahab ettevõte kõnetada kallimate toodetega ülemise otsa kliente, siis peaks ka kujundus olema luksuslikum, et see klient, kes otsib luksust, tunneks selle esimesest pilgust ära.
Kogemus, ekspertiis ning garantiid - Agentuuridel on kogemus erinevates tööstusharudes ja nende ekspertteadmised võivad tuua turule uusi ja tõhusaid ideid. Lisaks on nad harjunud töötama tähtaegadega ning suudavad pakkuda kiireid ja efektiivseid lahendusi. Targad ettevõtjad võtavad tundmatule ekspeditsioonile minnes endale teejuhiks inimese, kes on varem juba selle raja läbi teinud. Vastasel juhul võid piltlikult öeldes mitmeid päevi džunglis ekselda ning hullemal juhul ei pruugigi tihnikust välja jõuda. Just nii võib juhtuda ka “suvaliste” kujundustega. Neid võib ju teha, aga sel juhul võivad nad kõnetada suvalisi kliente ja suvalist hinnaklassi. Tulemuseks on suvalised või hoopis kehvemad müüginumbrid, kui olla võiks.
Loodan, et see blogipostitus oli sulle abiks.
Kui vajad turundusmaterjalide kujundamisel partnerit, siis võta minuga julgelt ühendust ja räägime lähemalt.
Tšauuu!
Kolxworki brändistrateeg Külli :)